Co se děje

Průlomová bolest – znalosti pro běžnou praxi

9 /­ 4 / 2019

Chronická nádorová bolest mnohdy devastuje pacienty psychicky i fyzicky a její základní léčbu by měli zvládnout všichni zdravotníci.

Opora v blízkém člověku zvyšuje šance na uzdravení

9 /­ 4 / 2019

Psychoonkolog PhDr. Ing. Martin Pospíchal slovy jednoho ze svých klientů říká, že „onkologické onemocnění někdy funguje jako granát hozený do harmonogramu našeho života“. Blízcí lidé pak mohou při opětovném splétání pomyslné sítě života výrazně pomoci. Po dobu onemocnění se blízkým člověkem pacienta často dočasně stává i sestra. Díky její podpoře je větší šance, že nemocný dosáhne přijetí onemocnění, kvalitnějšího prožívání života a lepší spolupráce při léčbě.

Od Neviditelných žen k Hlasu onkologických pacientů

9 /­ 4 / 2019

Pacientské organizace pochopily, že síla je v jednotě. Aby prosadily kroky zlepšující léčbu a kvalitu života nemocných, spojily se do jedné platformy. Jejich cíle jsou ambiciózní, ale mnohé se jim již podařilo.

Až 66 % dětí po onkologické léčbě čelí pozdním následkům

9 /­ 4 / 2019

Zhruba 350 dětí v České republice každoročně onemocní zhoubným nádorem. Úspěšně vyléčit dokážou lékaři zhruba 83 % z nich, podobně jako v západní Evropě či v USA. Ovšem obvykle za cenu pozdních následků, které se mohou objevit v podstatě kdykoli během dalšího života pacienta, tj. po 10, 20, ale třeba i po 30 letech.

Loono radí: Sahej si na ně každý měsíc

25 /­ 3 / 2019

Když se řekne Loono, možná se hned každému nevybaví, o co jde. Ale jakmile zazní #prsakoule, někteří již budou tušit. Kampaň s tímto provokativním názvem odstartovala v roce 2015 skupina mediků, které kolem sebe soustředila tehdejší studentka medicíny, dnes lékařka, gynekoložka Kateřina Vacková. Jejich cílem je upozornit na význam samovyšetření v prevenci onkologických onemocnění.

nahoru