Co se děje

Vychází nová hvězda zdravotní politiky Evropské unie

30 /­ 9 / 2019

Na post evropské komisařky pro zdraví přichází žena, která má bohaté zkušenosti jako zdravotnice i jako pacientka. Kypřanka Stella Kyriakidesová, psycholožka, z níž se po nelehkém boji se zákeřnou nemocí stala obhájkyně práv pacientek s rakovinou prsu, bude v nové Evropské komisi odpovídat za provádění legislativy a strategií v oblasti veřejného zdraví. V příštích letech na ni čeká mnoho úkolů, které se však nebudou týkat jen čistě zdravotnických témat jako dostupnost bezpečných léčiv, podpora proočkovanosti a boj proti antimikrobiální resistenci či rakovině. S ohledem na vize své „zelené“ šéfky Ursuly von der Leyenové se bude muset prosadit i při jednání s kolegy z Komise o průřezových tématech jako nulové znečištění životního prostředí či strategie udržitelných potravin.

Lymfomem onemocní v České republice každý den 5 pacientů

23 /­ 9 / 2019

Lymfom je zhoubné nádorové onemocnění, kterým v České republice každý den onemocní 5 pacientů. Každoročně je tak diagnostikováno kolem 1800 nových pacientů. V naší zemi v současnosti žije odhadem více než 11 000 obyvatel, kterým byl v minulosti diagnostikován lymfom. Tato čísla představila na tiskové konferenci společnost Roche.

Specializovaná centra na léčbu rakoviny mají od pojišťoven prakticky neomezené rozpočty

22 /­ 9 / 2019

U nově schválených inovativních léků trvá v průměru 419 dní, než začnou být hrazeny českou zdravotní pojišťovnou. Podle analýzy společnosti Cogvio se tak Česko řadí kvůli legislativním a byrokratickým bariérám na předposlední místo v Evropě, pomalejší je jen Rumunsko. Jenže ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pokladny už tlaku na superdrahou moderní léčbu ustupují.

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

20 /­ 9 / 2019

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže zjistit, zda v průběhu života onemocníte rakovinou. Jak se s takovou informací vyrovnat a jak může věda nemoc zastavit?

Překonala rakovinu, poté čtyřikrát v kuse přeplavala La Manche

20 /­ 9 / 2019

Sedmatřicetiletá Američanka Sarah Thomasová se stala prvním člověkem, který bez přestávky čtyřikrát přeplaval Lamanšský průliv. Žena, která překonala rakovinu, vstoupila do vody v neděli ráno a svůj výkon dokončila za 54 hodin v úterý v britském Doveru, informovala BBC.

nahoru