Listopadová akce Movember je zaměřena na rakovinu prostaty nebo varlat. Ale mužům hrozí nádory i jinde, včetně míst, kde by je obvykle nečekali. Také oni totiž mohou trpět nádorovým onemocněním prsu.
Od příštího roku by mělo mnohem více lidí dosáhnout na nejšpičkovější léčbu
Když jsme před rokem sezvali odborníky ke Kulatému stolu Zdravotnického deníku, aby diskutovali o tzv. moderních terapiích, kam také patří genové a buněčné terapie (více se dočtete zde a zde), de facto jsme jako první v Česku otevřeli veřejnou odbornou diskusi na toto téma. Od té doby se situace výrazně posunula: v zahraničí byl genovou terapií odléčen první český pacient, máme dvě akreditovaná centra s tím, že další jsou na cestě, a odborné společnosti už spolu s VZP připravily dohodu ošetřující to, které pacienty k léčbě indikovat a jak terapii hradit. Díky tomu už máme základní rámec pro poskytování těchto moderních terapií do doby, než se podaří najít systémové řešení úhrad. Poslední vývoj na poli zajištění dostupnosti genové terapie představili odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku s názvem Přínosy a výzvy buněčných a genových terapií, který se konal 24. října v Praze.
Členským státům EU nestačily ani dva roky na to, aby se dohodly, jak má vypadat společné hodnocení zdravotnických technologií (HTA). Většina z nich, včetně České republiky, nesouhlasí především s povinným přijímáním výsledků HTA na vnitrostátní úrovni, v tom mají podporu Evropského parlamentu. Problémů však projednávaný návrh nařízení o evropském HTA skrývá více. Neúspěch v hledání kompromisu aktuálně Zdravotnickému deníku potvrdilo i stávající finské předsednictví v Radě EU.
Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně poprvé v ČR použili efektivnější a šetrnější metodu ozařování nádoru na slinivce za použití referenčních značek. Značky, které zavedli pacientovi s rakovinou hlavy slinivky, umožňují účinnější léčbu. O zákroku informovala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Dosud nebylo možné tuto metodu v Česku používat, protože značky nebyly na českém trhu. Podle Joukalové patří rakovina slinivky k nejzákeřnějším nádorům, ústav ročně léčí desítky lidí s touto diagnózou.