Co se děje

Ministerstvo schválilo sedm dotací na podporu paliativní péče v nemocnicích

12 /­ 4 / 2019

Ministerstvo zdravotnictví schválilo celkem sedm žádostí o dotaci na podporu paliativní péče v lůžkových zdravotnických zařízeních v celkové částce 32 milionů Kč. V průběhu 21 měsíců zde bude probíhat pilotní projekt, který ověří nákladovost této péče. Dotace bude směřovat do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc, Krajské zdravotní a. s., Nemocnice Jihlava i do Fakultní nemocnice v Motole, a to jak na paliativní péči pro dospělé, tak pro děti.

Třetina pacientů s rakovinou uvěří šarlatánům a „kadičům nádorů“. Zemřou, varují experti

12 /­ 4 / 2019

Až třetina onkologických pacientů vedle své standardní léčby využívá i alternativní praktiky a svému lékaři o tom neříká. Vyplývá to z dotazníku Texaské univerzity mezi 3100 osobami, které trpí určitou formou rakoviny. Nejčastěji sahají po bylinných tabletách nebo speciálních dietách, u kterých zpravidla není potvrzeno, že by proti nemoci pomáhaly. Někteří i běžnou léčbu zcela přeruší s tím, že je zachrání léčitelé, což mnohdy znamená, že zemřou. Alternativními praktikami v Česku nechvalně proslavil Institut Aktip, který například radil nemocným, jak „vykadit“ rakovinu.

Dispenzarizace onkologických pacientů praktickým lékařem - rozhovory

12 /­ 4 / 2019

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA (Onkologická klinika 2. LF UK a FN Motol, předsedkyně ČOS ČLS JEP) doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. (Společnost všeobecného lékařství ČLS J.E.P.)

Od začátku roku platí nový způsob péče o onkologické pacienty v remisi, do kterého se více zapojují praktičtí lékaři. Někteří pacienti mají z této nové organizace péče obavy a proto jsme se zeptali předsedkyně České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D. a předsedy Společnosti všeobecného lékařství ČLS J.E.P. doc. MUDr. Svatopluka Býmy, CSc., v čem změna spočívá.

Průlomová bolest – znalosti pro běžnou praxi

9 /­ 4 / 2019

Chronická nádorová bolest mnohdy devastuje pacienty psychicky i fyzicky a její základní léčbu by měli zvládnout všichni zdravotníci.

Opora v blízkém člověku zvyšuje šance na uzdravení

9 /­ 4 / 2019

Psychoonkolog PhDr. Ing. Martin Pospíchal slovy jednoho ze svých klientů říká, že „onkologické onemocnění někdy funguje jako granát hozený do harmonogramu našeho života“. Blízcí lidé pak mohou při opětovném splétání pomyslné sítě života výrazně pomoci. Po dobu onemocnění se blízkým člověkem pacienta často dočasně stává i sestra. Díky její podpoře je větší šance, že nemocný dosáhne přijetí onemocnění, kvalitnějšího prožívání života a lepší spolupráce při léčbě.

nahoru