Co se děje

Po reformě zdravotní péče by praktický lékař už neměl dělat jen „údržbáře

8 /­ 5 / 2019

Vypisovač žádanek či lékař neschopný cokoli léčit. Pacienti se mu vyhýbají a jdou rovnou ke specialistovi či do nemocnice. Léty zažité smýšlení o „zbytečném“ praktickém lékaři má změnit reforma primární péče. Během několika let se má stát praktik základem zdravotnického systému a být pacientovou první volbou.

Jsou nějaká omezení pro očkování onkologických pacientů?

8 /­ 5 / 2019

Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Chlíbek , Ph.D. hovoří o benefitech a rizicích očkování chronicky nemocných pacientů, včetně onkologických pacientů. Každý onkologický pacient je ve vyšším riziku vzniku infekčních onemocnění a díky očkování jsme schopni předcházet výskytu těchto infekčních onemocnění a zvýšit tak kvalitu života onkologických pacientů. Poslechněte si, proti čemu a kdy lze očkovat onkologické pacienty.

Zeptali jsme se za pacienty na Brněnských onkologických dnech 2019

8 /­ 5 / 2019

Již tradičně jsme na Brněnských onkologických dnech s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Letos bylo součástí semináře i téma dispenzarizace pacientů v remisi. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky a požádali, aby téma přiblížil také onkologickým pacientům. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oborech. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým.

Konzultační a vzdělávací portál Mujpacient.cz urychluje mnohdy obtížné rozhodování v léčbě onkologických pacientů

5 /­ 5 / 2019

Projekt Mujpacient.cz pomáhá v rozhodování o léčbě onkologických pacientů už 10 let. Konzultace je jednoduchá, rychlá a zdarma. Vše probíhá on-line a poradit se můžete v léčbě onkologického pacienta nejen v indikacích karcinomu prsu, plic, kolorekta, prostaty, ledvin a melanomu, ale také v případech neobvyklých, kontroverzních nebo raritních. Druhý názor na léčbu poskytují přední odborníci z oboru onkologie. Všechny lékařské případy jsou na stránkách publikovány anonymně a slouží jako inspirace pro další kolegy.

Mám obavu, že finance se stanou brzdou raketového pokroku medicíny, říká přednosta kliniky

17 /­ 4 / 2019

Nově diagnostikovaných onkologických pacientů je každý rok v ČR zhruba stejně, ale podle prof. Jiřího Mayera z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno se skutečně dramaticky zlepšuje jejich přežívání a narůstá počet pacientů, kteří přežívají s nějakou nádorovou chorobou. Mnoho těchto pacientů ale není trvale vyléčených, zůstávají dlouhodobě léčení, což enormně zvyšuje nároky na finance i počet zdravotníků. „Jsme v zajetí vlastního diagnostického a léčebného úspěchu,“ říká lékař.

nahoru