Co se děje

Preventivní onkologická prohlídka

25 /­ 11 / 2019

Jaká konkrétní vyšetření jsou obsahem preventivní onkologické prohlídky, na kterou dává VZP příspěvek, a kde bych tuto prohlídku mohla absolvovat?

ODPOVĚĎ VZP:

Preventivní onkologickou prohlídku, která je nad rámec zdravotních služeb hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění a hradí si ji klient s tím, že na ni dostane příspěvek z fondu prevence, musíte absolvovat v některém ze spolupracujících onkologických pracovišť, s nimiž má VZP na tento projekt uzavřenou smlouvu.

Komunikace s nemocnými rakovinou a její podpora v ČR

20 /­ 11 / 2019

Komunikace zdravotníků s onkologicky nemocnými představuje základ úspěšné spolupráce na léčbě. Díky ní mohou nemocní získat potřebnou důvěru nejen v lékaře, ale i v léčbu. Této oblasti se v ČR věnuje zatím jen málo prostoru jak při vzdělávání zdravotníků, tak v emancipaci nemocných. Jednou z akcí, která toto téma otevírá, je letošní ročník konference s názvem I slova léčí.

Rakovina děložního čípku a viry HPV: 40 % žen odchází od gynekologa falešně ukonejšeno

20 /­ 11 / 2019

Čísla jsou jasná a nemilosrdná. V České republice umírá více než 40 % žen s rakovinou děložního čípku. Onemocnění způsobují v populaci naprosto běžně rozšířené viry HPV. Uškodí jen někomu. Podle prof. Jiřího Slámy přitom máme metody, které odhalí riziko onemocnění mnohem dříve a s větší přesností než doposud používaná cytologie.

Rakovina střev postihuje stále mladší Čechy: Umíráme ale méně, i díky pádu komunismu, překvapil expert

20 /­ 11 / 2019

Více než 7600 Čechů si každoročně vyslechne diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Díky screeningovému programu počet nemocných postupně klesá. Z první příčky v úmrtnosti se Česko posunulo ve světovém srovnání až na 26. místo. Lékaře však trápí trend posledních let – nemoc postihuje stále mladší ročníky.

Až o 10 měsíců umí lékaři prodloužit život pacientům s rakovinou slinivky. Úplně vyléčení je ale výjimečné

18 /­ 11 / 2019

Až o 10 měsíců dokážou lékaři prodloužit život pacientům s rakovinou slinivky. Daří se to díky novým léčebným postupům a účinnější radioterapii. Úplné vyléčení je ale spíš výjimečné, rakovina slinivky tak stále patří mezi onkologická onemocnění s nejvyšším počtem úmrtí. Déle než pět let po stanovení diagnózy přežívá jen 5 % pacientů. Ročně lékaři rakovinu slinivky nově zjistí u zhruba 2 tisíc lidí.

nahoru