Co se děje

VZP a OZP lidem nahradí zrušený příspěvek na paruky vlastním

27 /­ 8 / 2019

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) nahradí nemocným po chemoterapii příspěvek na paruky vlastním. Do srpna dostávali 1000 korun klienti všech pojišťoven. Po jednání správní rady největší české zdravotní pojišťovny to řekla její předsedkyně, poslankyně Věra Adámková. OZP o příspěvku informovala na webu.

Cena lidského života: 1,2 milionu ročně. Stát si určil hranici, kolik je ochoten zaplatit za lék

23 /­ 8 / 2019

Hana trpí rakovinou plic v posledním stadiu. Lékařka jí doporučila nový biologický lék, který jí pomohl. Stojí však 100 tisíc měsíčně a pojišťovna ho odmítla proplácet. Musela se tak s ní soudit a při nakonec vyhrála.
O tom, které léky mohou být uhrazeny, rozhodují především ekonomické parametry. Tedy poměr mezi náklady na daný přípravek a tím, co pacientům přináší. Přínos pro pacienta vyplývá z klinických studií, kde se sleduje prodloužení doby přežití anebo prodloužení období, během kterého se pacientův zdravotní stav nezhoršuje.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce klesne z pěti tisíc na 500 korun
Na jejich základě Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) určil maximální hranici, do jaké může být nový lék standardně hrazen pojišťovnami. „Hodnota lidského života je při vstupu přípravku na trh stanovena ze strany státních orgánů na 1,2 milionu korun za rok,“ řekl LN právník Jan Strnad z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Problém je však v tom, že Evropskou komisí podporované sdružení vědců Echoutcome vydalo doporučení, které parametr roku života v plné kvalitě (QALY, z angl. quality-adjusted life year) označilo za nevědecký a navrhlo ho opustit. Má totiž řadu problematických vlastností.
Nejde jenom o skandál, že fakticky opatřuje člověka cenovkou jako zboží, ale i o některé paradoxní výsledky. Jeho hodnota je například stejná, pokud matce dítěte, která umírá na rakovinu prsu, prodlouží lék život o dva roky na 50 procent plného zdraví nebo o čtyři roky na 25 procent plného zdraví. Jenže z pohledu matky rozhodně nebudou mít obě možnosti stejnou váhu.
SÚKL ovšem upozorňuje, že daný postup mu předepisuje zákon. „Nám ekonomicky příbuzné státy visegrádské čtyřky mají tuto hranici dokonce nižší než Česko,“ dodala mluvčí úřadu Barbora Peterová. Například na Slovensku je to zhruba 600 tisíc korun.

Léčebné konopí v ČR: zkušenosti z paliativní onkologie zatím ukazují výrazné zlepšení kvality života u cca třetiny léčených

23 /­ 8 / 2019

Čeští pacienti budou mít brzy nárok na úhradu léčebného konopí ze zdravotního pojištění. Lze tak předpokládat, že ze současných cca šesti stovek pacientů užívajících léčebné konopí vzroste jejich počet na několik tisíc. Jak jsme ale informovali zde, nemá tato léčba oporu v klinických studiích tak, jak je běžné u léků – což je také důvod, proč je výše úhrady zakotvena přímo v zákoně. Co nám ale prozrazuje dosavadní zkušenost s nasazováním léčebného konopí v Česku? Ačkoliv někteří zahraniční lékaři a výzkumníci považují tuto léčbu za bezpečný a vysoce efektivní lék na dlouhou řadu chorob, přinejmenším část doktorů předepisujících léčebné konopí u nás má trochu jiné zkušenosti. Ty nicméně potvrzují, že konopí představuje šanci na úlevu pro ty pacienty, u nichž nezabrala standardní terapie. Problematikou se zabývali odborníci na sympoziu Léčebné konopí – dobrá praxe ze zahraničí, které se konalo v červnu pod záštitou Úřadu vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR v Praze.

Lékaři mají nový lék na zvláštní druh rakoviny kůže

1 /­ 8 / 2019

Lékaři mají k dispozici nový lék pro lidi se zvláštním druhem agresivní rakoviny kůže. Takzvaný karcinom z Merkelových buněk má zpravidla podobu červeného až namodralého pupínku, který rychle roste. Pacienti s ním často brzy umírají. Nový lék je k dispozici ve specializovaných klinikách a centrech, léčbu je ale třeba zahájit vždy včas. Novinářům to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Arenberger.

CIOP a Hlas onkologických pacientů zorganizoval seminář pro veřejnost - reportáž a záznam

30 /­ 7 / 2019

Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.

nahoru