Co se děje

‚Mamograf prevence není.‘ Ministerstvo podá trestní oznámení kvůli poplašnému videu o rakovině prsu

23 /­ 1 / 2020

Kvůli videu, které doporučuje ženám nechodit na mamograf, podá ministerstvo zdravotnictví trestní oznámení. Oslovení odborníci považují odrazování od preventivních prohlídek za nebezpečné. Miloslava Matoušová, která se tituluje jako redaktorka Akademie celostního zdraví, lidem vysvětluje, proč jsou podle ní preventivní vyšetření na mamografu zbytečná. Resort se začal o případ zajímat na základě dotazu, který vznesla redakce iROZHLAS.cz.

Nech se vyšetřit, nabádá kampaň. Rakovinou prostaty či varlat každoročně onemocní tisíce mužů

22 /­ 1 / 2020

Na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat upozorňuje osvětová kampaň „Nech se vyšetřit!“, kterou organizuje nadační fond Muži proti rakovině a podporuje ji Česká televize. Onemocnění jsou zrádná tím, že příznaky se objevují až v jejich pozdějších fázích, proto je klíčová prevence a pravidelná vyšetření. V Česku jimi každoročně onemocní zhruba osm tisíc mužů.

Pacientů s více nádory přibývá

18 /­ 1 / 2020

Říká se, že blesk nikdy neuhodí dvakrát do stejného místa. Pro rakovinu to však neplatí. Stále častěji se stává, že nějaký čas poté, co lékaři pacientovi vyléčí třeba nádor tlustého střeva, se u něj objeví například nádor plic.
Nejde přitom o návrat již vyléčeného nádoru ani o metastázi původního karcinomu. Je to prostě další výskyt novotvaru, který je na prvním nezávislý. A protože se léčba rakoviny daří, počet takto nemocných Čechů se za posledních 25 let ztrojnásobil. Zprávu o druhé rakovině tak dnes slyší od lékaře asi 8000 lidí ročně. Z počtu všech nově diagnostikovaných zhoubných nádorů tvoří tyto takzvané duplicity celkem už 18 procent. „Je to paradox dobrých výsledků léčby,“ řekl LN přední český onkolog Lubloš Petruželka.

Zlom: Na rakovinu umírá méně lidí

16 /­ 1 / 2020

Česko kopíruje trend ze Spojených států, kde rekordně klesl počet skonů na zhoubné nádory
Američtí onkologové před několika dny oznámili, že v léčbě nádorů dosáhli historického milníku. Na rakovinu tam v roce 2017 umřelo o 2,2 procenta méně lidí než v předešlém roce, což je dosud největší pokles ve statistice vedené od roku 1930.

Na rakovinu umírá míň lidí

16 /­ 1 / 2020

Důvod, proč stále méně lidí umírá na rakovinu, souvisí především s omezováním kouření, ale také s časnějším odhalování nádorů a s novými i lepšími terapiemi.

nahoru