Co se děje

Jednohlasně a rychle. Revizním lékařům usnadňuje rozhodování o úhradě léčby přes paragraf 16 už více než 70 stanovisek odborníků a VZP

11 /­ 12 / 2019

Místo týdnů či dokonce měsíců čekání jen několik dní – takový je dopad metodiky VZP pro rozhodování o úhradě léčby dle paragrafu 16. Rok poté, co největší česká zdravotní pojišťovna metodiku spustila, už má 74 stanovisek, na kterých se dohodla s odbornými společnostmi. Díky nim revizní lékaři mají vodítko, jak rozhodovat o nově přicházejících terapiích, které ještě nemají stanovenou úhradu na SÚKL. Celý proces je tak nejen rychlejší, ale také transparentnější a jednotný napříč republikou.

Zabiják tisíců Čechů, kterého se ale daří porážet

10 /­ 12 / 2019

Mezi nádory je jedním z největších zabijáků, meziročně však útočí stále méně. Rakovinu tlustého střeva se daří porážet díky prevenci, kterou mohou v sou- časnosti využívat lidé nad 50 let. Dostupná bude i pro mladší.

Kulatý stůl ZD: Máme skvělou onkologickou péči, ale pacienti za ní někdy nedojedou

5 /­ 12 / 2019

Organizace onkologické péče v České republice stojí na dobrých základech, s ohledem na narůstající počty pacientů je ale nutné více zapojit praktické lékaře. V přístupu ke specializované péči někdy pacientům brání vysoké náklady na dopravu. Pokud se objevují problémy, vychází spíše z obecného nastavení českého zdravotnictví a politické (ne)vůle k systémovým změnám, shodli se odborníci u Kulatého stolu Zdravotnického deníku k tématu dostupnosti, financování a organizace zdravotní péče o onkologicky nemocné v regionech, který se konal 21. listopadu v Ostravě.

Aplikace českého vědce pomáhá lékařům s léčbou jater a rakoviny

4 /­ 12 / 2019

Vědec z výzkumného centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vyvinul pro pacienty s nádorovým onemocněním jater analyzátor Lisa. Lékaři tak mohou ještě před operací vědět, jak velký bude takzvaný zbytkový objem jater po případném odstranění části s nádorem, a tomu přizpůsobí strategii léčby. Autor aplikace Miroslav Jiřík z katedry kybernetiky pracuje také v Biomedicínském centru Lékařské fakulty UK Plzni, řekla dnes mluvčí ZČU Šárka Stará.

Případů rakoviny prostaty za posledních 20 let přibylo víc než dvojnásobně. Pomohl by plošný screening

30 /­ 11 / 2019

Za posledních dvacet let se víc než zdvojnásobil počet mužů, kterým lékaři zjistí rakovinu prostaty. Zatímco v roce 2000 to byly asi tři tisíce, teď je to skoro osm tisíc. Nádor se nijak neprojevuje, a to je také důvod, proč se na něj často přijde pozdě.

nahoru